Rosignano Solvay

Rosignano Solvay

Na stronie głównej koncernu Solvay przeczytałam, że jest to wielosektorowa firma chemiczna, zaangażowana w rozwój chemii, która zajmuje się najważniejszymi wyzwaniami społecznymi. Dla przemysłu krajowego i zagranicznego produkuje chemikalia, m.in: sodę, chlor, nadtlenek wodoru i chlorek wapnia. Firmę Solvay w 1912 roku założył  Joseph Ernest Gaston Solvay, belgijski polityk i biznesmen. Na przestrzeni lat firma ta zatrudniła tysiące pracowników, dlatego w ramach wdzięczności imieniem firmy Solvay nazwano m.in. aglomerat ( stąd Rosignano Solvay), stadion, szkołę i kino. W internecie można znaleźć mnóstwo artykułów prasowych na temat tej „karaibskiej” plaży (na mapie pod nazwą Spiagge Bianche lub Rosignano Spiaggia)  i poza promującymi to miejsce, są również informacje niepochlebne, a w nich wątpliwości dotyczące korzystania z kąpieli w pobliżu fabryki Solvay.

„Karaibskie” plaże w rzeczywistości zostały ukształtowane przez zrzuty z fabryki wapienia i kredy, co według pracownika firmy Solvay, jest neutralne i nieszkodliwe. Jakby wapienia i kredy było mało, ekolodzy oskarżają firmę o zanieczyszczenie gleby rtęcią, chromem, arsenem, kadmem i ołowiem. Według UNEP ( Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska), to jedno z piętnastu najbardziej zanieczyszczonych wybrzeży Morza Śródziemnego. Nam od razu nasunęła się myśl, dlaczego w takim razie fragment tej plaży otrzymał wyróżnienie Bandiera Blu.

Podobno w okresie letnim nie ma gdzie parasola wcisnąć, tak wielką popularnością cieszy się Rosignano Solvay, a turystyczne firmy kuszą zdjęciami „karaibskich” plaż na wyciągnięcie ręki. Ja słyszałam nazwę „chemiczne Karaiby” i takie skojarzenie nasuwa krajobraz, który można zobaczyć po przybyciu na tę plażę. Zawitaliśmy tam w trzecim tygodniu  października, usiedliśmy na betonowych schodach opuszczonego budynku i mogliśmy podziwiać plażę, pełną ludzi i kolorowego sprzętu do kitesurfingu. Jeden człowiek w piankowym kombinezonie pomagał unieść latawiec, inny rozciągał na piasku bar ( system do sterowania latawcem), a dziewczyna przed nami przygotowywała się do zmierzenia z wiatrem i falami. Komentowaliśmy akrobacje kitesurferów, którzy momentami lecieli kilka metrów nad poziomem morza, by po chwili znowu pruć wzburzone fale.

Ponury widok zabudowań fabryki i rur wcinających się w głąb morza na długość kilkudziesięciu metrów, skutecznie psują i odbierają urok temu miejscu, przynajmniej w naszej opinii. Nie do takich widoków przywykliśmy wypoczywając nad włoskim morzem, a tu na brzegu nawet wodorostów nie ma -). Podsumowując zdobytą wiedzę i odwiedzając tę plażę, stwierdziliśmy z Pawłem, że o ile można przyjazd w to miejsce potraktować jako atrakcję, to jednak lepiej powstrzymać się przed kąpielą. Zbyt wiele niewiadomych narosło wokół Rosignano Solvay.

Faktem jest, że biała plaża jest niesamowicie popularnym kąpieliskiem i wygląda na to, że plażowicze niespecjalnie przejmują się skutkami, jakie mogą wyniknąć z kąpieli, nawet w odległym czasie. Biały piasek nie parzy w stopy, a po wyjściu z morza nie ma wysypki. Wypoczywaliśmy niedaleko Rosignano Solvay, więc postanowiliśmy zaspokoić ciekawość i zajrzeć do tego „karaibskiego” raju. Byliśmy pod wielkim wrażeniem tego miejsca od samego początku, od momentu wejścia na plażę. Turkusowy kolor wody w połączeniu z białym piaskiem, czyni tę plażę wyjątkową i nie dziwi mnie już sława białych plaż Rosignano Solvay, ale……

Ale historia i działalność fabryki, która niesamowicie wpłynęła na środowisko naturalne, panorama otaczająca plażę i wreszcie wielka niewiadoma dotycząca faktycznego wpływu tego miejsca na zdrowie plażowiczów, budzi nasze wątpliwości. Zadziwiające jest jaką perełkę komercyjną udało się stworzyć z miejsca, zdegradowanego przez przemysł chemiczny. Wszystkie informacje na temat Rosignano Solvay zaczerpnęłam z artykułów zamieszczonych w na włoskich stronach internetowych. Nie wykąpaliśmy się w turkusowych wodach i nie zapłaciliśmy za parking, bo ten poza sezonem jest bezpłatny. Poniżej kilka fotek, natomiast filmik dostępny jest na stronie controvento.com.pl na Facebook.

Dobrego dnia -)

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane artykuły

Ciekawe co jeszcze?

[td_block_19 modules_on_row="" show_com="none" show_cat="none" show_btn="none" show_author="none" f_title_font_family="438" f_title_font_line_height="eyJhbGwiOiIxLjQiLCJwb3J0cmFpdCI6IjEuNCJ9" f_title_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiJ9" f_title_font_weight="600" f_title_font_transform="uppercase" f_ex_font_family="438" f_ex_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsInBob25lIjoiMTMifQ==" f_ex_font_line_height="1.2" f_meta_font_size="12" f_meta_font_transform="" mc1_tl="10" meta_padding="0" all_modules_space="eyJwb3J0cmFpdCI6IjUiLCJhbGwiOiIxMCJ9" art_excerpt="eyJwaG9uZSI6IjE0cHggMCJ9" image_floated="eyJhbGwiOiJoaWRkZW4iLCJwaG9uZSI6ImhpZGRlbiJ9" f_meta_font_family="438" mc1_el="15" modules_category="above" modules_category_padding="eyJhbGwiOiI1IiwicG9ydHJhaXQiOiIyIn0=" f_cat_font_transform="" f_cat_font_size="eyJhbGwiOiIyNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMjAiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyMSJ9" f_cat_font_weight="700" excerpt_middle="yes" show_excerpt="eyJwb3J0cmFpdCI6Im5vbmUiLCJhbGwiOiJub25lIn0=" art_title="eyJwb3J0cmFpdCI6IjhweCAwIDAgMCJ9" image_height="eyJhbGwiOiI1MCIsInBob25lIjoiNjAiLCJwb3J0cmFpdCI6IjYwIn0=" btn_margin="eyJwb3J0cmFpdCI6IjIwcHggMCAwIiwibGFuZHNjYXBlIjoiMjVweCAwIDAifQ==" btn_padding="5" f_btn_font_transform="uppercase" f_btn_font_family="438" show_date="none" show_review="none" meta_info_horiz="content-horiz-left" cat_bg="rgba(255,255,255,0)" cat_bg_hover="rgba(255,255,255,0)" cat_txt="#444444" f_cat_font_family="507" f_title_font_spacing="eyJhbGwiOiIxIiwicG9ydHJhaXQiOiIwIn0=" btn_bg="rgba(255,255,255,0)" btn_bg_hover="rgba(255,255,255,0)" btn_txt="#444444" f_btn_font_size="11" ajax_pagination="next_prev" sort="random_posts" title_txt_hover="#ce9079" image_size="td_1068x0" td_ajax_preloading="" next_tdicon="tdc-font-tdmp tdc-font-tdmp-arrow-right" pag_icons_size="eyJhbGwiOiIyNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMjIiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyNCJ9" pag_border="rgba(255,255,255,0)" pag_h_border="rgba(255,255,255,0)" pag_bg="rgba(255,255,255,0)" pag_h_bg="rgba(255,255,255,0)" pag_text="#444444" pag_h_text="#ce9079" btn_txt_hover="#444444" tdc_css="eyJhbGwiOnsiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjQwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tcmlnaHQiOiItIiwibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjIwIiwibWFyZ2luLWxlZnQiOiItIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdF9tYXhfd2lkdGgiOjEwMTgsInBvcnRyYWl0X21pbl93aWR0aCI6NzY4LCJwaG9uZSI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBob25lX21heF93aWR0aCI6NzY3fQ==" limit="6" image_width="eyJhbGwiOiI2MCIsInBob25lIjoiMTAwIiwicG9ydHJhaXQiOiI1NSJ9" meta_info_align="" block_template_id="" image_alignment="eyJhbGwiOjUwLCJwb3J0cmFpdCI6IjUwIn0=" meta_bg="#ffffff" f_more_font_family="438" f_more_font_transform="uppercase" f_more_font_spacing="1" f_more_font_size="11" f_btn_font_spacing="1" pag_space="10" prev_tdicon="tdc-font-tdmp tdc-font-tdmp-arrow-left" category_id="_current_cat" linked_posts="" td_ajax_filter_type=""]

Nasze Kategorie

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj