Koleżanka powiedziała, że to propozycja nie do odrzucenia, a tej akurat słucham.
Niedzielna wycieczka do Florencji zaowocowała bardzo intensywnymi wrażeniami.
Sandro – nasz przewodnik, załatwił wszystkie formalności wcześniej, więc w kilka minut całą grupą byliśmy w środku Galleria della Accademia. Właśnie to miejsce było celem naszej wycieczki.
Michelangelo Buonarroti – wszyscy słyszeli o tym malarzu, architekcie, poecie, rzeźbiarzu i widzieli „Dawida” na zdjęciu.
Zobaczyć realnie tę rzeźbę, to jak po wielu latach oglądania niedzielnej transmisji z Watykanu, stanąć na Placu Świętego Piotra na żywo. Nie do opisania.
By móc zwiedzać, trzeba przejść przez bramkę wykrywającą metale, dlatego lepiej ograniczyć ilość ozdób. Dostaliśmy zestawy słuchawkowe i wchodząc na pierwszą salę, dzięki rzeźbom i obrazom w galerii, przeniosłam się kilkaset lat wstecz.
Życzliwe osoby z naszej grupy tłumaczyły mi z włoskiego na polski najważniejsze wątki, o których mówił Sandro.
Stwierdzam z pełnym przekonaniem, że Sandro jest osobą, która z pasją i zapałem opisuje historię sprzed lat. Skupia się na rzeczach, które na pierwszy rzut oka mogą wydać się zbędne (np. kawałek drewna przy nodze „Dawida”), a w ostateczności są niezbędnym elementem danego przedmiotu lub budowli.
Kiedy przygotowuję ten wpis, Sandro jest w trakcie organizowania kilku wycieczek w Arezzo oraz grudniowej wyprawy do Florencji.
Galleria della Accademia, oprócz prac Michała Anioła, eksponuje obrazy, ikony i rzeźby także innych ówczesnych artystów.
Zawiera w sobie również Museo degli Strumenti Musicali (Muzeum Instrumentów Muzycznych), gdzie można obejrzeć m.in. skrzypce Stradivariusa,wiolonczele Amati z Cremony albo najstarsze pianino.
Link do strony,wirtualne zwiedzanie, bilety do Galleria della Accademia, jest tutaj.
To miejsce warte poświęcenia czasu, nawet dla osób, które sztuką i historią niespecjalnie się interesują. To jest dotyk wielkiej historii, który odciśnie się w pamięci, innej opcji nie ma. Ja zostawiam kilka zdjęć, chcąc zachęcić tym sposobem do odwiedzenia Galleria della Accademia.
Dobrego dnia-)