Edukacja w Italii od strony finansowej

Ten wpis zainteresuje przede wszystkim osoby, które szukają informacji praktycznych na temat kosztów, jakie trzeba ponieść na podręczniki i przybory szkolne. Sama długo poszukiwałam podobnych wiadomości, niestety bez skutku. Oczywiście wszystko odnosi się do regionu, w którym mieszkamy, więc pewne szczegóły mogą się różnić.

Podręczniki.

Książki zamówiliśmy w księgarni podając dane dziecka, nazwę szkoły i klasę. Pan wydrukował listę, na której wyszczególniono wszystkie podręczniki wraz z numerem ISBN oraz ceną. Jest to bardzo dobry system, bo nie musimy martwić się o to, czy na pewno zakupiliśmy wszystkie pozycje. Potem wystarczy pojawić się w księgarni i podając nazwisko dziecka, ustalić co już jest, a czego jeszcze nie ma. Czekaliśmy bardzo długo (około trzy tygodnie) na skompletowanie, przy czym podręcznik do geografii odebraliśmy końcem września. Na miejscu można zamówić usługę „zafoliowania” podręczników, koszt to 1 euro za sztukę. Komplet książek do szkoły Wiki i Kuby kosztował nas 600 euro. Dla Mai również zamówiliśmy podręczniki, które jak się okazało są bezpłatne w pierwszych latach nauki, w związku z refundowaniem przez państwo. W księgarni, w której zamówiliśmy książki dla Mai, pani potwierdziła odbiór przybijając pieczątkę na szkolnym druku, a ten wrócił do sekretariatu szkolnego.

Przybory szkolne.

Z zapasów, które zrobiłam przed wyjazdem do Italii przydają się ołówki, linijki i długopisy. Bloki rysunkowe i techniczne, papier kolorowy, bibuła, pisaki, kredki i zeszyty są zbędne. Format zeszytów jaki tu obowiązuje to A3, bez podziału na kolory według przedmiotów. Do jednych przedmiotów obowiązują zeszyty w kratkę, do innych gładkie lub w linie. Musieliśmy zakupić bloki rysunkowe i segregatory, również teczki na  prace oraz diario. Wszystkie przybory do pisania i rysowania zapewniła szkoła, w związku z czym Maja nosi na zajęcia tylko śniadanie i wodę do picia. Zeszyty formatu A3 są najtańsze w dużym sklepie, mnie udało się kupić pakiet dziesięciu sztuk za 3 euro. Pozostałe artykuły rozpoczynają się od kilku euro – blok rysunkowy 3 euro, pisaki 5 euro, segregator 4 euro, zeszyt A3 od 1 euro.

Diario.

Jeszcze jakiś czas temu myślałam, że diario to pamiętnik w formie książkowej. W twardej oprawie i z naprawdę oryginalną okładką nieraz mnie kusił. Teraz wiem, że jest to połączenie dzienniczka ucznia i zeszytu do korespondencji, jak również notes do zapisywania zadań domowych. Jest to obowiązkowa pozycja na liście artykułów szkolnych. Już w wakacje w sklepach można dojrzeć w  zatrzęsienie różnych diario, których ceny rozpoczynają się od 10 euro.

Plecak szkolny.

W tym roku m.in. w Mai szkole wprowadzono program „Scuola senza zaino” ( szkoła bez plecaka ), co zasmuciło naszą córę, bo plecaki w Italii są naprawdę przepiękne i miała na oku pewien model. My z kolei nieco odetchnęliśmy z ulgą, bo to wydatek rzędu od 30 euro w górę.

Fartuszek szkolny.

W wielu szkołach fartuszek jest obowiązkowy i z podziałem na kolory. Ceny zaczynają się od kilku euro. Mai spodobał się biały fartuch z wyhaftowaną Vespą w kolorze różowym. Nie był potrzebny, bo w szkole naszej córki dzieci nie noszą fartuszków.

Obiady

Nasze starsze dzieciaki noszą kanapki do szkoły. Lekcje kończą wcześnie, więc obiad jedzą w domu. Maja również zabiera przekąskę do szkoły, natomiast na obiad zostaje w szkole. Do godziny trzynastej ma lekcje, a potem zabawy z rówieśnikami pod opieką animatorek. Koszt obiadów i pozostania po lekcjach w szkole wynosi około 400 euro rocznie ( można zapłacić w dwóch ratach ). W zeszłym roku państwo dawało dofinansowanie do obiadów, w tym roku niestety nie.

Scuolabus.

Żółty autobus, który przywozi dzieciaki do szkoły, a popołudniu odwozi do domu. Świetna alternatywa dla rodziców, którzy nie są zmotoryzowani.

Bilet miesięczny ( roczny )

W Arezzo przy dworcu kolejowym jest punkt, w którym można zakupić bilet autobusowy na dłuższy okres. Istnieje podział na autobusy żółte ( miejskie) i niebieskie (międzymiastowe). Za bilety roczne dla Wiki i Kuby zapłaciliśmy łącznie 400 euro. Mogą korzystać z żółtych autobusów do woli. Jest to pozytywnie zaskakujące, bo w Polsce bilet miesięczny ma dokładnie wypisaną trasę od-do i tylko nią można poruszać się przy wykorzystaniu biletu miesięcznego.

Pozostałe opłaty

Dochodzą jeszcze wydatki na ubezpieczenie, dodatkowe lekcje, wycieczki etc. Jeśli zostaniemy w Italii na następny rok szkolny, będziemy szukać rozwiązań pozwalających zaoszczędzić nieco środków. Kilka dni temu dowiedziałam się od znajomej, że sieć Coop organizuje sprzedaż podręczników z dużym rabatem. Więc może coś uda się odłożyć do skarbonki.

Dobrego dnia-)

Powiązane artykuły

Ciekawe co jeszcze?

[td_block_19 modules_on_row="" show_com="none" show_cat="none" show_btn="none" show_author="none" f_title_font_family="438" f_title_font_line_height="eyJhbGwiOiIxLjQiLCJwb3J0cmFpdCI6IjEuNCJ9" f_title_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiJ9" f_title_font_weight="600" f_title_font_transform="uppercase" f_ex_font_family="438" f_ex_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsInBob25lIjoiMTMifQ==" f_ex_font_line_height="1.2" f_meta_font_size="12" f_meta_font_transform="" mc1_tl="10" meta_padding="0" all_modules_space="eyJwb3J0cmFpdCI6IjUiLCJhbGwiOiIxMCJ9" art_excerpt="eyJwaG9uZSI6IjE0cHggMCJ9" image_floated="eyJhbGwiOiJoaWRkZW4iLCJwaG9uZSI6ImhpZGRlbiJ9" f_meta_font_family="438" mc1_el="15" modules_category="above" modules_category_padding="eyJhbGwiOiI1IiwicG9ydHJhaXQiOiIyIn0=" f_cat_font_transform="" f_cat_font_size="eyJhbGwiOiIyNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMjAiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyMSJ9" f_cat_font_weight="700" excerpt_middle="yes" show_excerpt="eyJwb3J0cmFpdCI6Im5vbmUiLCJhbGwiOiJub25lIn0=" art_title="eyJwb3J0cmFpdCI6IjhweCAwIDAgMCJ9" image_height="eyJhbGwiOiI1MCIsInBob25lIjoiNjAiLCJwb3J0cmFpdCI6IjYwIn0=" btn_margin="eyJwb3J0cmFpdCI6IjIwcHggMCAwIiwibGFuZHNjYXBlIjoiMjVweCAwIDAifQ==" btn_padding="5" f_btn_font_transform="uppercase" f_btn_font_family="438" show_date="none" show_review="none" meta_info_horiz="content-horiz-left" cat_bg="rgba(255,255,255,0)" cat_bg_hover="rgba(255,255,255,0)" cat_txt="#444444" f_cat_font_family="507" f_title_font_spacing="eyJhbGwiOiIxIiwicG9ydHJhaXQiOiIwIn0=" btn_bg="rgba(255,255,255,0)" btn_bg_hover="rgba(255,255,255,0)" btn_txt="#444444" f_btn_font_size="11" ajax_pagination="next_prev" sort="random_posts" title_txt_hover="#ce9079" image_size="td_1068x0" td_ajax_preloading="" next_tdicon="tdc-font-tdmp tdc-font-tdmp-arrow-right" pag_icons_size="eyJhbGwiOiIyNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMjIiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyNCJ9" pag_border="rgba(255,255,255,0)" pag_h_border="rgba(255,255,255,0)" pag_bg="rgba(255,255,255,0)" pag_h_bg="rgba(255,255,255,0)" pag_text="#444444" pag_h_text="#ce9079" btn_txt_hover="#444444" tdc_css="eyJhbGwiOnsiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjQwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tcmlnaHQiOiItIiwibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjIwIiwibWFyZ2luLWxlZnQiOiItIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdF9tYXhfd2lkdGgiOjEwMTgsInBvcnRyYWl0X21pbl93aWR0aCI6NzY4LCJwaG9uZSI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBob25lX21heF93aWR0aCI6NzY3fQ==" limit="6" image_width="eyJhbGwiOiI2MCIsInBob25lIjoiMTAwIiwicG9ydHJhaXQiOiI1NSJ9" meta_info_align="" block_template_id="" image_alignment="eyJhbGwiOjUwLCJwb3J0cmFpdCI6IjUwIn0=" meta_bg="#ffffff" f_more_font_family="438" f_more_font_transform="uppercase" f_more_font_spacing="1" f_more_font_size="11" f_btn_font_spacing="1" pag_space="10" prev_tdicon="tdc-font-tdmp tdc-font-tdmp-arrow-left" category_id="_current_cat" linked_posts="" td_ajax_filter_type=""]

Nasze Kategorie

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj